Természet

Mezőgazdaság:
- A térség jelentős része művelt földterület, ami arra utal, hogy a mezőgazdaság fontos szerepet játszik a helyi gazdaságban.
- Gabonafélék, takarmánynövények vagy más mezőgazdasági termékek termesztése zajlik.
- Rágcsálók: mezei pocok, erdei egér, sün.
- Madarak: fácán, fürj, egerészölyv, vércse, búbos banka.
- Rovarevők: vakond, cickányfélék.
Erdőgazdálkodás:
- Fakítést vagy vadgazdálkodást folytatnak.
- Nagyvadak: gímszarvas, őz, vaddisznó.
- Kisebb emlősök: róka, borz, nyest, nyuszt, mókus.
- Ragadozó madarak: egerészölyv, héja, karvaly, macskabagoly.
Vízforrások és természeti adottságok:
- A Ménes-patak közelsége fontos lehet az öntözés vagy kisebb vízgazdálkodási projektek szempontjából.
- Halak: csuka, keszeg, kárász, sügér.
- Kétéltűek: barna varangy, zöld levelibéka, pettyes gőte.
- Madarak: tőkés réce, szürke gém, kis vöcsök.
- Hüllők: mocsári teknős, vízisikló.
Patakpartok és vizes élőhelyek állatai:
- Vidra (ritkább, de előfordulhat).
- Hód (újra megjelent néhány magyarországi folyón és patakon).
- Kígyók: vízisikló, rézsikló.
Vidékies jelleg:
- Sóshartyán egy kis település Nógrád megyében, ahol az ipar kevésbé domináns, így a helyi munkahelyek főként mezőgazdaságból, erdőgazdálkodásból és kisebb szolgáltató szektorokból származhatnak.
A Sóshartyáni Hencse-hegy Természetvédelmi Terület gazdag és változatos élővilággal rendelkezik, amely számos ritka és védett növény- és állatfajnak ad otthont.

Növényvilág
- A terület növényzete szoros kapcsolatot mutat az alföldi homokpuszta-gyepekkel, amit a szubmediterrán eredetű növényfajok jelenléte is bizonyít. A virágokban gazdag sztyepprétek nyílt gyepjeiben olyan ritkaságok találhatók, mint:
- Szártalan csűdfű (Astragalus exscapus).
- Magyar csenkesz (Festuca vaginata).
- Szürkés ördögszem (Scabiosa canescens).
- A lösszel borított területeken jellemző fajok közé tartozik:
- Hangyabogáncs (Jurinea mollis).
- Csuklyás ibolya (Viola ambigua).
- Élesmosófű (Serratula radiata).
- A sziklagyepek és sztyepprétek további jellegzetes növényei:
- Patkócím (Nonea pulla).
- Osztrák pozdor (Cirsium pannonicum).
- Sárga iglice (Ononis natrix).
- Szilkés gurgolya (Seseli leucospermum).
- Ezen kívül a területen előfordul a leánykökörcsin (Pulsatilla grandis) is, amely szintén védett növényfaj.
Állatvilág
- A Hencse-hegy állatvilága szintén gazdag védett fajokban. Különösen kiemelkedő a lepkefauna, hiszen Magyarországon egyedül itt található meg egy élőhelyen mind a négy hazai plebejus boglárkafaj:
- Fóti (zefír) boglárka (Plebejus sephirus) – fokozottan védett.
- Északi boglárka (Plebejus optilete).
- Csillogó boglárka (Plebejus argyrognomon).
- Ezüstös boglárka (Plebejus argus).
- További védett lepkefajok a területen:
- Nagyfoltú hangyaboglárka (Maculinea arion).
- Dongószender (Hemaris fuciformis).
- Az említett fajok mellett a területen előfordul a nagy szarvasbogár (Lucanus cervus), a díszes légivadász (Coenagrion ornatum), a skarlátbogár (Cucujus cinnaberinus), a sárga gyapjasszövő (Eriogaster catax), a díszes tarkalepke (Euphydryas maturna) és a lápi szitakötő (Leucorrhinia pectoralis) is.
A Sóshartyáni Hencse-hegy Természetvédelmi Terület tehát kiemelkedő jelentőségű a hazai természetvédelem szempontjából, mivel számos ritka és védett faj élőhelye, amelyek megőrzése elsődleges fontosságú.
Természetvédelmi kincsek
Hencse-hegy és Ménes-patak – A Sóshartyáni Természeti Kincsek
Sóshartyán települése nemcsak gazdag mezőgazdasági örökséggel rendelkezik, hanem kiemelkedő természeti értékei is vannak. A község határában található Hencse-hegy és a Ménes-patak mind a helyi ökoszisztéma, mind a természetkedvelők számára különleges élményt kínálnak.
Hencse-hegy – A Természetvédelmi Kincs
A Sóshartyáni Hencse-hegy Természetvédelmi Terület egyedülálló növény- és állatvilággal büszkélkedhet. A hegy területe különleges kapcsolatot ápol az alföldi homokpuszta-gyepekkel, és számos ritka növényfajnak ad otthont. A szubmediterrán eredetű növények, mint a szártalan csűdfű és a magyar csenkesz, a terület különleges szépségét emelik ki. A hegy gazdag virágvilágában olyan védett növények is megtalálhatók, mint a leánykökörcsin.
A Hencse-hegy kiemelkedő szerepet játszik a lepkefaunában is. Itt található meg Magyarországon egyedül mind a négy hazai plebejus boglárkafaj, köztük a fóti (zefír) boglárka, amely fokozottan védett. Ezen kívül a terület számos egyéb védett rovarfajnak, mint a nagy szarvasbogár és a díszes légivadász is otthont ad. A hegy biodiverzitása rendkívül fontos a hazai természetvédelem szempontjából.
Ménes-patak – A Víz Világa
A Ménes-patak Sóshartyán szomszédságában folyik, és számos hasznos funkcióval bír a helyi közösség számára. A patak kiváló lehetőséget biztosít öntözésre, de jelentős szerepet játszik a térség vízgazdálkodásában is. A patak mentén gazdag vízi élővilág található, amely ideális élőhelyet biztosít különböző halaknak, mint a csuka, keszeg, kárász és sügér.
A Ménes-patak környéke a kétéltűek és vízi madarak számára is otthont ad. Itt élhet a barna varangy, a zöld levelibéka és a pettyes gőte, valamint olyan madarak, mint a tőkés réce és a szürke gém. A patakpartok különleges élőhelyet biztosítanak a vizes élővilágnak is, mint a vidra, amely ritkán, de előfordul a térségben, valamint a hód, amely ismét jelen van egyes magyar folyókon és patakokon.
Fedezze fel Sóshartyán természeti csodáit!
A Sóshartyán környéki Hencse-hegy és Ménes-patak nemcsak a természetvédelmi értékeik miatt fontosak, hanem a helyiek és látogatók számára is különleges élményeket kínálnak. A csodálatos tájak, a változatos növény- és állatvilág, valamint a friss levegő mindenkit arra ösztönöz, hogy felfedezze e vidéki területek szépségét és nyugalmát. Látogasson el hozzánk, és élvezze a természet csodáit!